Pravo na pristup informacijama je temeljno ljudsko pravo koje se štiti Ustavom Republike Hrvatske, Europskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama, Konvencijom o pristupu informacijama, međunarodnim ugovorima i Zakonom o pravu na pristup informacijama („Narodne novine“, broj 25/13, 85/15.).
Cilj Zakona o pravu na pristup informacijama je omogućiti i osigurati ostvarivanje Ustavom Republike Hrvatske zajamčenog prava na pristup informacijama, kao i na ponovnu uporabu informacija fizičkim i pravnim osobama putem otvorenosti i javnosti djelovanja tijela javne vlasti.
Pravo na pristup informacijama temelji se na načelima javnosti, slobodnog pristupa uz ograničenja propisana zakonom, načelima pravodobnosti, potpunosti i točnosti informacije, načelu jednakosti i načelu raspolaganja informacijom.
Zakon o pravu na pristup informacijama daje svim domaćim i stranim fizičkim i pravnim osobama, na jednak način i pod jednakim uvjetima pravo na pristup informacijama. Zakon obvezuje tijela javne vlasti na objavljivanje na internetskim stranicama potpunih i točnih informacija. Tijela javne vlasti moraju učiniti dostupnim sve informacije koje posjeduju i obvezna su omogućiti pristup informacijama.
Pravo na pristup informaciji ostvaruje se podnošenjem zahtjeva tijelu javne vlasti. Tijelo javne vlasti će odlučiti o zahtjevu za pristup informaciji najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.
Svaki korisnik ima pravo na ponovnu uporabu informacija u komercijalne ili nekomercijalne svrhe, u skladu s odredbama ovoga Zakona.
U svrhu ponovne uporabe informacija tijelo javne vlasti će učiniti svoje informacije dostupnima u elektroničkom obliku kad god je to moguće i primjereno. Tijelo javne vlasti nema obvezu osigurati pretvorbu informacija iz jednog oblika u drugi niti osigurati uporabu dijela informacije te nema obvezu obnavljati (ažurirati, nadograđivati, nastaviti stvarati) određenu informaciju samo u svrhu ponovne uporabe.
Protiv rješenja o odbijanju zahtjeva za pristup informaciji i ponovnu uporabu, podnositelj zahtjeva može izjaviti žalbu Povjereniku za informiranje, a protiv rješenja Povjerenika za informiranje postoji mogućnost podnošenja tužbe Visokom upravnom sudu Republike Hrvatske.
Kriterije za određivanje visine naknade stvranih materijalnih troškova i troškova dostave informacije možete naći na sljedećoj poveznici
https://www.min-kulture.hr/userdocsimages/ZPPI/Kriteriji_za_odredivanje_visine_naknade.pdf
SLUŽBENIK ZA INFORMIRANJE:
Ana Klindić, tajnica Škole
Tel: 044/530-606
Zahtjev-za-pristup-informacijama.doc
Zahtjev-za-dopunu-ili-ispravak-informacije-1.doc
Zahtjev-za-ponovnu-uporabu-informacija-1.doc
Odluka o imenovanju sluzbenika za informiranje.pdf
Godisnje izvjesce za 2015..pdf
Godisnje izvjesce za 2016.pdf
Godisnje izvjesce za 2017..pdf
Godisnje izvjesce za 2018..pdf
Godisnje izvjesce za 2019..pdf
Godisnje izvjesce za 2020..pdf
Godisnje izvjesce za 2021..pdf
Godisnje izvjesce za 2022..pdf
Godisnje izvjesce za 2023..pdf