Strukovna škola Sisak na Znanstvenom pikniku

Autor: Snježana Matić, 1. 6. 2017.

Od 26. do 28. svibnja 2017. godine na prostoru Jadran filma u Zagrebu, održan je šesti po redu Znanstveni piknik, čiji je cilj popularizacija znanosti i umjetnosti. Događaj je osmišljen kao opušteno druženje sa znanošću pa je stoga i odabran format piknika koji nabolje predstavlja upravo ono što se njime želi poručiti: ZNANOST JE  ZABAVNA!

Organizatori piknika su Udruga profesor Baltazar, Institut Ruđer Bošković te Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNet. Prošlogodišnji, peti po redu,  Znanstveni piknik posjetilo je preko 30 000 posjetitelja.

Ove se godine po prvi put znanstvenoj ekipi pridružila i Strukovna škola Sisak i to s radionicom naziva Matematički modni ormar – Obuci matematiku. Kroz radionicu smo učenicima osnovnih i srednjih škola pokušali približiti matematiku kroz izradu odjevnih predmeta. Na licu mjesta posjetitelji su mogli vidjeti kako se kružni vijenac i kvadrat pretvaraju u suknje, rombovi u haljinu, a trapez i krug u ljetne majice - sve to uz pomoć matematike. Učenici su ponovili svoja znanja o Pitagorinom poučku, posebnosti broja π te karakteristikama četverokuta. Zatim su se okušali u krojenju,  prvo na papiru, a zatim na tkanini. Uz malo čarolije prof. Kordić odjevni predmeti bili su spremni za nošenje.

Radionicu su osmislile profesorice Katarina Kordić i Snježana Matić, a u realizaciji su pomogle profesorice Stefanija Malović, Vesna Marinčić i Sonja Turk. U okviru praktične nastave, nastavnica Sanjica Ladišić s  učenicima  Strukovne škole izradila je i unikatne bedževe koji su krasili neke od odjevnih predmeta.

U tri dana trajanja Piknika iz Matematičkog  modnog  ormara izašlo je preko desetak suknji, tridesetak topića te nekoliko haljina.

Prepune pozitivnih dojmova, iako možda malo umorne možemo Vam samo reći ZNANOST JE STVARNO ZABAVNA!

Znanstveni_piknik_1.ppsx (3.02 MB)