Dani europske baštine

Autor: Biserka Kuzmić, 14. 10. 2013.

‘’Dani europske baštine’’ i ‘’Dani industrijske baštine grada Siska’’

Od 20. rujna do 5. listopada 2013. u Sisku su obilježeni  ‘’Dani europske baštine’’.

Učenici i nastavnici Strukovne škole posjetili su izložbu.

Tijekom tog vremena učenici 2.a, 3.a, 4.a (građevinski tehničar) i 1.g (zidar i monter suhe gradnje) posjetili su izložbu u pratnji nastavnice I. Klarić. Učenike je kroz izložbu proveo sam autor, mr.sc.Vlatko Čakširan iz Gradskog muzeja Sisak.

Cilj izložbe je prezentacija bogate sisačke povijesti obilježene industrijskim razvojem od druge polovice 19. stoljeća. Učenici su mogli vidjeti slike nekadašnjih sisačkih tvornica i pogona, od kojih neke postoje i danas. Posebno zanimljive su im bile ciglane, kojih je svojevremeno u Sisku bilo čak osam, dok danas ne postoji niti jedna. Sa zanimanjem su slušali o gradnji sisačkih mostova, željeznice i žitnim skladištima, među kojima je i Holandska kuća u kojoj je postavljena izložba. Neki od njih možda će jednog dana sudjelovati u njihovoj obnovi, dok su ih njihovi preci nekad gradili ili radili u njima.

Ivanka Klarić

U utorak, 1. listopada učenici  4.b1 (tehničar cestovnog prometa) posjetili su izložbu u pratnji nastavnice Radije Jukić - Kovačević.

Učenici su mogli vidjeti slike nekadašnjih sisačkih tvornica i pogona, od kojih neke postoje i danas. Posebno zanimljivi su im bili mostovi.

Radija Jukić Kovačević

Što o izložbi kažu učenici 2.b pogledajte u priloženim dokumentima.

Izlozba_2b.docx (10.97 KB)