Predstavljanje EU projekta „Energetska učinkovitost –KNX model“

Autor: SANJA GLIBO, 19. 6. 2013.

U srijedu, 12.lipnja 2013. u prostorijama Strukovne škole Sisak predstavljen je projekt „Energetska učinkovitost –KNX model“. Nositelj ovog vrijednog projekta je Elektrostrojarska obrtnička škola iz Zagreba, a partneri su Graditeljska tehnička škola iz Zagreba, Grad Zagreb – Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport, KNX Hrvatska te Strukovna škola Sisak.

Vrijednost projekta je 173.647,62 €, od čega 126.311,28 € ili 72,74% predstavlja financijsku potporu Europske Unije iz IV. komponente IPA Programa, a kroz ugovor sa Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Preostalih 47.336,34 € ili 27,26%. financira Elektrostrojarska obrtnička škola i njezini partneri. Provedba projektnih aktivnosti je započela u rujnu 2012., a projekt će trajati 12 mjeseci.

Kroz projekt učenici srednjih strukovnih škola upoznat će se s KNX protokolom. KNX je sustav prijenosnih medija (elektro-energetskih komponenti) koji omogućuje upravljanje stambenim i poslovnim objektima, u rasponu od upravljanja rasvjetom i roletama do upravljanja raznim sigurnosnim sustavima, grijanjem, klimatizacijom, ventilacijom, nadgledanjem, dojavom, kontrolom vode, energije, mjerenjima, kao i kućanskim aparatima, audio uređajima i sl. rezultirajući povećanom energetskom efikasnošću. Tehnologija se može koristiti u novim, kao i u već izgrađenim objektima.

Projekt " Energetska učinkovitost – KNX model" podrazumijeva razvoj modernih i inovativnih oblika obrazovanja unutar programa srednjeg strukovnog obrazovanja. Do sada je napravljena analiza aktualnih programa za provedbu praktične nastave koji su u uporabi u školama partnerima; obavljeno studijsko putovanje učenika i nastavnika u Amsterdam na sajam Integrated Systems Europe (ISE); nabavljena oprema za praktikume i demonstraciju KNX modela (edukacijske ploče / paneli, računala); te angažirani stručnjaci koji će razraditi metodologiju izvođenja praktične nastave korištenjem moderne informacijsko-komunikacijske tehnologije. Kroz projektne aktivnosti nastavnici i strukovni učitelji bit će osposobljeni za provođenje suvremene praktične nastave i povećanje energetske učinkovitosti. Učenici strukovnih škola partnera sudjelovanjem u projektnim aktivnostima povećat će svoje kompetencije i biti spremniji za tržište rada.