PRIPREME ZA OTVARANJE VOLONTERSKOG KLUBA STRUKOVNE ŠKOLE SISAK

Autor: Gabrijela Kramarić Eid, 2. 3. 2023.

Biti dio neke volonterske aktivnosti može biti vrlo uzbudljivo. Biti dio tima koji stremi ka nekom cilju i društvenoj promjeni u osobama budi osjećaj vrijednosti i korisnosti, osjećaj zajedništva. Ipak, iza svake volonterske akcije postoji tim ljudi koji u svom opisu posla imaju nešto više odgovornosti od samog obavljanja zadataka. U Strukovnoj školi Sisak to je tim sastavljen od 4 nastavnice i 4 učenice i učenika koji su izrazili želju i spremnost da preuzmu odgovornost uspostavljanja školskog volonterskog kluba. Učenici su Nives Peškir i Emanuel Nikolić iz 1.e, Mateo Pavlek iz 1.c i Niko Hobor iz 2.c razreda, nastavnice su Renata Bernić, Nikolina Milatović i Nataša Perković te pedagoginja Gabrijela Kramarić Eid.

Kako bi im omogućili najbolju moguću pripremu za ono što ih čeka, predstavnice Agencije lokalne demokracije Sisak, Paula Raužan i Monika Selimović 21., 23. i 24. veljače 2023., provele su Edukaciju o osmišljavanju i provođenju programa školskog volontiranja.

Edukacija je temelj za osnivanje školskog volonterskog kluba, a imala za cilj upoznati sudionike s važnim pojmovima  vezanima za volontiranje i metodologijom upravljanja volonterima. Kroz teorijske i praktične zadatke sudionici su imali priliku naučiti koje su sve aktivnosti koje prethode uspostavi školskog volonterskog kluba i osmišljavanju održivih volonterskih aktivnosti.

Ono što je jedinstveno u budućem radu volonterskog kluba Strukovne škole Sisak jest da će se volontiranje koristiti kao alat za obrazovanje  i osvještavanje mladih i lokalne zajednice o temama vezanih uz socijalnu pravdu, aktivno građanstvo i društveno uključivanje ranjivih skupina.

Nakon edukacije, u školi se provodi analiza potreba koja će služiti kao podloga za izradu školskog volonterskog programa, a na osnovu kojeg će članice i članovi volonterskog kluba planirati svoje volonterske akcije.

-----------------------------

Sadržaj objavljen u ovom tekstu isključiva je odgovornost Strukovne škole Sisak i ne odražava nužno stavove država donatorica i Upravitelja fonda.

#skolskovolontiranje #platformaskolasmz #volonterskiklubovi #aldsisak #kucaljudskihprava #strukovnaskolasisak #norsensusmediaforum #acfhrvatska

Foto-1-1.jpg (173.18 KB)
Foto-2-1.jpg (145.46 KB)