Reagiranje na članak objavljen u Jutarnjem listu 9. ožujka 2010.

Autor: Snježana Matić, 19. 3. 2010.

Novinskim natpisom pod naslovom "Šnajder Mato i 40 razbojnika", objavljenim u Jutarnjem listu, 9. ožujka 2010. povrijeđena su prava i interesi Obrtničke škole Sisak, kao i njezinih učenika, te je Nastavničko vijeće na sjednici održanoj 15. ožujka 2010. odlučilo reagirati na neistine i uvredljive napise podnošenjem zahtjeva za ispravak.

Uvredljivi navodi o Obrtničkoj školi Sisak

U svom komentaru jednog nesretnog, a zatim i iskonstruiranog događaja, objavljenog u «Jutarnjem listu», 09. ožujka 2010. godine, pod naslovom «Šnajder Mato i 40 razbojnika», teško ste se, gospodine Jergoviću, ogriješili  o novinarski kodeks pisanja čija su bitna načela: «točna, potpuna i provjerena informacija» (Kodeks časti hrvatskih novinara, Članak 5.), bez obzira što ste po osnovnoj vokaciji pisac. Vaša novinarska neprofesionalnost evidentna je u samom pristupu, opisu i komentaru grudanja i posljedica grudanja učenika naše škole koje se dogodilo na praktičnoj nastavi u vrijeme odmora. Prepričali ste, na sebi svojstven i osebujan način, opis istog događaja od strane sisačkog dopisnika «Jutarnjeg lista» Mate Piškora pod naslovom «Najbolji učenik zbog nasilnika odustao od redovnog školovanja» objavljenog 4. ožujka 2010  i «Večernjeg lista» dopisnika Zdravka Strižića pod naslovom «Ispisao sam se iz škole jer me već godinu dana tuku», objavljenog  05. ožujka 2010. godine.

Prepričavate i interpretirate jedan nemili događaj, a da se niste u potpunosti informirali o tome što se , kako i zašto dogodilo. U stvarnosti istina je bitno drugačija od vašeg osobnog doživljaja i interpretacije.

«Starozavjetno kamenovanje» (Lev 20.2), «pardon ledovanje», nesretni ishod dječje «zabave», obijest ili svjesna namjera? Vaša je metafora ne samo neprimjerena i neistinita, ona je i zlonamjerna. Promašili ste u svojoj visprenosti: događaj, vrijeme i tradiciju. Ne opravdavamo učenike, ali smo uvjerenida njihov postupak nije  bila svjesna namjera fizičke ozljede ili psihičko maltretiranja školskoga kolege iz homofobnih motiva. Naša škola do sada nije bila, nije, niti će biti sredina u kojoj se potiču, opravdavaju i ne sankcioniraju homofobni stavovi, vrijednosti i ponašanje. Homofobni su i nasilni pojedinci, a homofobija i nasilje (Seviljska izjava o nasilju, 1989.) nisu urođeni, već naučeni stavovi, vrijednosti i ponašanje. Škola smo koja na institucionalnoj razini kroz različite programe educira i preventivno djeluje na mlade promicanjem temeljnih ljudskih prava i sloboda, duha međusobnog uvažavanja, tolerancije i zaštite prava svih, a posebno manjinskih skupina. Eventualno nepoštivanje istih rješavamo najprije razgovorom, ukazivanjem na njihovu neprihvatljivost, a njihovo ponavljanje sankcioniramo postupnim odgojnim mjerama u skladu s Pravilnikom o pravima i obvezama učenika i pedagoškim mjerama.

U svom komentaru, dalje, tvrdite da su našeg učenika M.K. «godinu dana (.) psihički i fizički maltretirali (...) četrdeset razbojnika» jer je izabrao «pedersko zanimanje», koje je on prijavio «školskom pedagogu», a on(a/e), ravnatelj i nitko od nastavnika nije ništa poduzeo da se to maltretiranje spriječi, a zlostavljači kazne. Učenikove općenite pritužbe o neimenovanim učenicima koji su aludirali na njegov izbor zanimanja neprimjerenim izrazima («pederčić») su saslušane od strane pedagoginje i razrednika. I ovdje je istina, gospodine Jergoviću nešto drugačija. Niti jedan od tih famoznih učenika zlostavljača nije imenovan (ime i prezime zlostavljača, razred koji polazi ili zanimanje za koje se školuje) od strane učenika, vaših kolega novinara Zdravka Strižića, Mate Piškora ili s vaše strane!? Ne znate identitet niti jednog zlostavljača, ali sramotno zaključujete da je naša škola «škola za psihopate». O čijoj je, zapravo, psihopatologiji riječ?

Izvlačite iz konteksta obzirnu izjavu ravnatelja o učeniku koji je prema njegovima saznanjima «vrlo osjetljiv i psihički nedovoljno stabilan», a da niste razmislili što je pod time mislio, niti ste smatrali potrebnim doznati smisao tih riječi (a možda vam se saznanje ne biuklopilo u opću intonaciju vašeg članka ???). U cjelovitom iznošenju tvrdnji i argumenata, kada je riječ o maloljetnim osobama, nas sprječava ljudska i profesionalna obzirnost i Zakon.

Napisali ste skandalozan komentar prepričanog nesretnog i neželjenog događaja, na osnovu izjava jednog učenika o «psihičkom i fizičkom maltretiranju» a da niste nazvali i saznali što o svemu misle i kakva saznanja imaju oni koje tako sramotno blatite, 500 učenika, 40-tak nastavnika, ravnatelja i pedagoginju/e. A, mogli ste! Zašto niste? Prozivate policiju, a nemate nikakva  saznanja o poduzetim radnjama u vezi s tim i drugim sličnim događajima. Mogli ste, a zašto niste? Trebali ste nazvati i Centar za socijalnu skrb  i raspitati se imaju li ikakva saznanja o problemima učenika naše škole M.K. Trebali ste, a zašto niste? Niste, jer ste neprofesionalni, neobjektivni i zlonamjerni u svom uratku. Gospodine Jergoviću, djeca i radnici naše Škole nisu izmišljeni ili zamišljeni likovi iz vaše spisateljske djelatnosti, «razbojnici» i «psihopati». Svoju spisateljsku zaigranost iskušavajte na vama bližim temama i na  primjereniji način.

U Sisku 15. ožujka 2010.

Nastavnici, profesori i ravnatelj Obrtničke škole Sisak