Međunarodni dan tolerancije

Autor: Nataša Perković, Nikolina Milatović, 12. 11. 2021.

Međunarodni dan tolerancije u našoj školi obilježena je kreativnom radionicom učenika 4.a i 4.b na nastavi etike i vjeronauka. Učenici su izrađivali ruke pomirenja i nade na koje su ispisivali poruke tolerancije i mira. Ruke tolerancije izložene su na stepeništu škole.

Međunarodni dan tolerancije  je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Generalna je Skupština Ujedinjenih naroda 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u skladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je od strane članica potpisana 16. studenoga 1995. godine. UNESCO je proglašenjem Međunarodnog dana tolerancije skrenuo pozornost na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava te je dao definiciju tolerancije koja glasi:

„Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.  Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.“

Izvor: Nataša Perković i Nikolina Milatović
nastavnice.jpg (97.02 KB)