O snimanju filma Online prava i odgovornosti

Autor: Snježana Matić, 28. 2. 2013.

O tome kako smo se zabavljali dok smo snimali film možete pročitati ovdje

Druga polovica najkraćeg mjeseca u godini bila je vrlo radna za učenike 3a razreda Strukovne škole Sisak, smjer građevinski tehničar.

Vrlo aktivno su se uključili u ovogodišnju kampanju „Sigurniji Internet za djecu i mlade“. Nakon odrađene uvodne radionice, nastavili smo dalje sa zadacima. Plakat pomoću Glogstera napravio je Antonio Martek , a prezentaciju o Danu sigurnosti na Internetu Josip Kutlešić.

Zajednički zadatak u kojem su sudjelovali svi učenici bio je snimanje video materijala. Nakon početnih dogovora, učenici su prionuli jednom posve novom zadatku. Bilo je potrebno naći lokaciju snimanja (na kraju smo se odlučili za jednu od naših učionica), izraditi plakate, odrediti voditeljski par i naučiti tekst.

Izrada plakata je protekla u vrlo radnoj i opuštenoj atmosferi. Svaka grupa dobila je hamer papir na kojemu je trebala napisati svoj slogan. Zavisno od inspiracije neki učenici su osim teksta ponešto i nacrtali (s markerima, flomasterima ili bojicama, sjećate li se bojica? To nas je sve vratilo u vrijeme prije skidanja slika s Interneta. Posebno me je razveselio komentar jednog učenika – „Ovo je prvi put da nešto zajedno radimo“)

Dok su crtali i bojali, učenici su morali i osmisliti poruke koje će pratiti njihov plakat. Za to vrijeme i voditeljski je par vrijedno uvježbavao svoj nastup.

Samo snimanje je proteklo u vrlo zabavno atmosferi. Probavalo se i probavalo, griješilo i ispravljalo. Snimanje je odradio Branko Bukovec, nastavnik stručnih predmeta za fotografe.

I za vrijeme snimanja smo svi nešto novo naučili. Nastavnik Bukovec nam je otkrio vrlo zanimljive činjenice o što boljem korištenju kamere.

Za ovaj kratki filmić potrošili smo 5 školskih sati, ali s krajnjim rezultatom smo zadovoljni. I ne sudite ga prestrogo, to nam je tek prvi. Cijelo to iskustvo osmišljavanja i snimanja za sve nas je bilo novo.

Nadamo se, učenici i ja, da će se naš film svidjeti i drugima te da će pomoći u sigurnijem boravku na mreži.

Na kraju zahvale, nastavnici D. Dragičević koja nam je prepustila svoja tri sata, nastavniku B. Bukovcu koji je to sve snimio i montirao te mojim vrijednim i maštovitim učenicima 3a razreda Strukovne škole Sisak.

Snježana Matić

Kako_smo_snimali_film.pps (2.36 MB)